Dnes si většina z nás nedokáže představit život bez sociálních sítí, které velmi ovlivňují náš život. Všimli jste si třeba v kavárnách, či restauracích? Plno přítomných sedí s telefonem v ruce a zasněně do něj hledí. Nejspíš čekají, že ze svého zařízení něco vykoukají. Někteří možná, ale ve většině případů tomu tak není.
Vžijte se do této situace. Jdete s kamarádkou, kterou jste dlouho neviděli, na kávu. Těšíte se, jak si popovídáte o tom, co je nového. JENŽE! Kamarádka celou dobu hledí do svého telefonu, cosi pořád píše a komunikace mezi vámi vázne.
Bohužel toto se dnes děje a plno uživatelů sociálních sítí si to neuvědomuje.
Všechno má svá pro i proti
Teď už víme o jednom velkém proti, jenž přináší online svět. Najdeme ale i pár kladných věcí, které nám připojení k internetu dává.
· Jako první určitě stojí za zmínku možnost práce z domu (pokud Vám to Vaše práce dovolí), nebo z jiného místa, kde je možnost se připojit k internetu.
· Komunikace se vzdálenými přáteli, či příslušníky rodiny. Jelo Vaše dítě na roční stáž někam do zahraničí? Odstěhoval se Váš nejlepší kamarád za hranice Vaší země? Teď je ten správný čas sednout k počítači, nebo vzít do ruky telefon a užít jej ke komunikaci se svými blízkými.
· Možnost se vzdělávat z pohodlí Vašeho domova. Dnes na internetu najdete plno nabídek na různé online kurzy. Od cvičení, přes vaření až třeba po jazyky. To už záleží na Vás, co si vyberete.
· Víme, co je nového. I přesto, že jsme si nekoupili v trafice dnešní tisk, nebo nezapnuli televizi a nepodívali se na televizní zprávy, můžeme znát novinky z celého světa.
A jaké další zápory (kromě již zmíněného) nám přináší být online?
· Problémy s krční páteří. V dnešní době si plno lidí stěžuje na bolest zad, především krční páteře. Není se čemu divit. Vy snad koukáte do mobilu s hlavou rovně vztyčenou?
· Špatné vyjadřovací schopnosti. Už jsme si zvykli převážně na psaný projev. Proto ve většině případů můžeme pozorovat horší komunikační schopnosti s jinými lidmi.
· Věděli jste, že z Vašeho telefonu vychází elektromagnetické záření, které není příznivé pro lidský organismus? Toto elektromagnetické záření se po připojení k internetu (ať už z mobilních dat, nebo Wi-Fi) mnohonásobně zvyšuje a má vliv třeba na kvalitu Vašeho spánku.
· Utíkají nám hezké chvilky. Představte si, že jste rodič malého dítěte, které ještě nechodí. Hraje si na zemi se svými hračkami a Vy spokojeně sedíte na gauči a hledíte do telefonu. A najednou dítě stojí u Vás! Vždyť si ještě před chvílí hrálo na zemi! Propásli jste jeho první krůčky!
A na závěr
Dá se tato situace nějak řešit? Dá, ale řešení je jen na každém z nás. Už víme, že být připojen má i pozitivní význam, ale ne pokud jste připojeni 24 hodin denně.