Podle velikosti
Jedním z prvních hodnotových měřítek, která vás budou zajímat v souvislosti s pořízením sedacího vaku, je jeho velikost. Musíte se rozhodnout, zda dát přednost něčemu malému, co připomíná spíše menší taburet, sedací kostku či hrušku, kam se pouze posadíte, ale rozhodně tu nebude prostor pro nějaké povalování, anebo popustíte trochu více uzdu fantazii a vyzkoušíte to s většími rozměry.
Velké vaky mají výhodu v tom, že se na ně mohou posadit vedle sebe dvě dospělé osoby, anebo vám poslouží pro lepší relaxaci, když je využijete i jako jakési pohodlné lůžko. Čím větší vak, tím lépe se polohuje a mění jeho tvar.
Podle potahu
Potahy sedacích vaků pytlů se vyrábí nejčastěji z polyesteru, z bavlny a z nylonu. Polyester je velmi heboučký, pokud se jedná o tzv. mikroplyš, ovšem hůře se udržuje v čistotě a je náchylný na poškození. Není to příliš vhodný materiál tam, kde se s vaky hruběji zachází, a kde jsou v domácnosti domácí zvířata.
Bavlněné potahy jsou na tom podobně, jako ty polyesterové. Jsou rovněž příjemné na dotek a navíc je to čistě přírodní materiál, ale snadno se zašpiní a poškodí při hrubším zacházení.
Co se týče pevnosti a odolnosti je na tom nejlépe nylon. Nylonové vlákno je sice trochu hrubší, ale na dotek není vyloženě nepříjemné, ovšem podstatné je, že snese mnohem víc, než jiné materiály. Nylonové potahy můžete bez obav vzít i ven, navíc řada vaků takto vyrobených má na potahu z vnitřní strany pogumovanou vrstvu, takže vakům nevadí ani déšť, stříkání vodou z hadice anebo rozlité nápoje.
Podle výplně
Výplně sedacích vaků se dnes nejčastěji realizují z polystyrenových kuliček EPS (pozor na polystyrenovou odpadní drť, ta není na výplně vhodná), které jsou lehké a snadno se přizpůsobí tvaru lidského těla. Zároveň izolují tělesné teplo, tak vám může připadat, že vak pod vámi hřeje. Přírodní výplně jsou samozřejmě vhodné, ovšem bývají mnohokrát těžší, takže zatímco vak s kuličkami EPS bude vážit jen 8 kg, stejný vak s pohankovými slupkami by mohl vážit zhruba půl metráku.