Když si člověk v pravěku vyrobil první nástroj, bylo to něco, co mu usnadnilo život, a tím nejdůležitějším bylo ulovit a zpracovat jídlo, takže první nástroje byly hroty a ostré hrany kamenů, pazourky. Kdyby se takový pračlověk ocitl v dnešní době, asi by se hodně divil. Nástroje jsou dovedené k dokonalosti a mnoho práce za člověka udělají stroje. Významný posun ve výrobě nástrojů přinesl vynález kola a tím pádem i točivého pohybu. Jen si vezměte kolik strojů je založeno na rotačním pohybu. Vrtání, soustružení, frézování, ale i řezání, to vše je o rotačním pohybu.
Typickým příkladem je rotace pilového kotouče. O kolik snadnější je rozřezání ocelové trubky na kotoučové pile než klasickou pilkou do ruky! A když budete mít kvalitní pilový kotouč na kov, nebudete stačit posouvat rozřezávaný polotovar. Rychlost kotoučové pily je obdivuhodná. Pilový kotouč se dokáže zakousnout do rozřezávaného polotovaru jako do másla, ale pozor, dbejte na kvalitní pilové kotouče, protože jinak rozřežete jednu trubku a pilový kotouč bude mít tupé zub a vy budete muset pilový kotouč vyhodit nebo jej nechat znovu nabrousit. Na nástrojích se nevyplatí šetřit.
Říká se, že člověk vymýšlí nástroje, protože je líný. Není to přímo lenost, ale každý nástroj má skutečně tu vlastnost, že ulehčuje lidem práci a námahu. Nejsme přece v pravěku, abychom používali nástroje jen z materiálů, které nám poskytne příroda. Umíme si vyrobit ocel a to nejen jednu, ale od běžných ocelí, přes nerezové až po ty nejkvalitnější nástrojové.
Mít dílnu, to znamená mít ji vybavenou celou řadou nástrojů a mohou to být jak ruční nástroje, tak i nástroje, bez kterých se neobejdou obráběcí stroje. Sice už není tak obvyklé, že má někdo v garáži soustruh, ale stále se ještě najdou šikovní kutilové, kteří jsou schopní si sami vyrobit náhradní díly.