Ploché břicho připomínající pekáč buchet, svaly na rukou vypadají, že snad každou chvíli musí prasknout, hýždě a stehna vypracované k dokonalosti. Obrázek dokonalého člověka jako vystřižený s řeckého ideálu krásy „kalokagathia“. Vy ale takový výjev při pohledu do zrcadla nevidíte? Máte chuť to změnit, ale nevíte jak? Není to až tak složité!
Kdy je vhodné se cvičením začít?
Kdykoliv! Obecně neexistuje žádná dolní ani horní věková hranice, která by měla člověka limitovat. Známé pořekadlo tvrdí, že nikdy není pozdě, a to v tomto případě platí dvojnásob, neboť přiměřené cvičení posiluje nejen svaly, ale velmi příznivě působí na celkový zdravotní stav. Výmluvy na pokročilý věk nejsou na místě. Cvičení je široký pojem, zahrnuje pestrou paletu činností a každý si z ní může vybrat ty, které si zamiluje. V dnešní době je také vhodné zmínit, že cvičení pomáhá odbourávat stres.
Zvolte správný typ cvičení!
Tady nastává první složitější rozhodování. Volba vhodného typu cvičení je zásadní. Každý začínající cvičenec by si měl nejprve určit cíle svého úsilí. Chce-li zhubnout pár centimetrů v pase, nebude mu opravdu nic platné každý den do úmoru cvičit břišní svaly. Podobně pokud je cílem nabrat svalovou hmotu, běh nebudu nejvhodnější variantou.
Příklady cílů a některých vhodných cvičení:
· redukce hmotnosti a tuku – kruhový trénink (crossfit), intervalový běh
· nabírání svalové hmoty – bodybuilding, posilování s velkou zátěží, kalistenika
· zlepšení obratnosti a pohyblivosti – dynamický strečink, joga,
· zlepšení zdravotního stavu při omezené hybnosti – vyrovnávací cvičení, některé druh jogy, cvičení core (střed těla), dechová cvičení
Vytrvat, vytrvat, vytrvat!
Základem úspěšného cvičení je především soustavnost a pravidelnost. Většina lidí to vzdá po prvních několika týdnech. Důležité je uvědomit si, že výsledky se nemohou dostavit ihned po docvičení. Tělo potřebuju čas, aby vstřebalo tréninkové dávky a naučilo se s nimi pracovat. Člověk musí zůstat motivovaný. Zde je pět rad, které vám k tomu mohou pomoci:
1. Nepřeceňujte svoje síly – předejdete přetrénování a zraněním
2. Dopřejte si vydatný spánek a regenerujte – uvolněné svaly pracují lépe
3. Investujte – finanční investice do permanentky, či do vybavení vás udrží motivované
4. Poznejte vlastní tělo – kdo pochopí, jak svaly fungují, má vyhráno
5. Zaznamenávejte své výkony – úroveň zlepšení je psychický „motor“