Co je vlastně správná výchova? Jak poznat, že ta Vaše je zrovna ta pravá správná?

Rodiče u svých prvorozených dětí mnohdy neví, co dělat, aby vychovali dítě správně, aby nebylo zbytečně rozmazlené a aby z něj naopak nevyrostli nevychovaný spratek. Jak na správnou výchovu je otázka za všechny prachy. Ve chvíli, kdy miminko teprve čekáme, si v duchu malujeme, jak bude miminko hodné, jak ho budeme správně vychovávat a po narození zjistíme, že je miminko svéhlavé, má svou (mnohdy) tvrdohlavou povahu a pak najít správnou cestu k výchově je oříšek. Jsou i rodiče, kteří přestože neví, jak správně vychovávat, převezmou výchovné styly ze své původní rodiny a tím se řídí. Kdo však nemá příjemné vzpomínky z výchovy sebe sama (coby dítěte), musí jít cestou pokus-omyl.

Výchovné styly

Na jedné straně jsou rodiny, které vyžadují přísný (direktivní) styl výchovy, kdy dítě musí mít řád a disciplínu a bezpodmínečně poslechnout. Mnohdy tento výchovný styl může pomoci, ale jsou děti, které jsou na příliš přísné podmínky a svým způsobem omezování dětské svobody háklivé, zaseknou se a prostě přes to vlak nejede. V tu chvíli vznikají první konflikty. V případě příliš přísné výchovy dochází u dítěte k tomu, že má stále strach a bojí se cokoliv udělat, aby to nebylo špatně, případně aby nepřišel trest za cokoliv špatného.

Výchova

Naopak na druhé straně jsou rodiny s liberálním přístupem k výchově, kdy dítěti dovolí takřka všechno a snaží se být jejich kamarádem, nikoliv rodičem. I tato výchova má svá specifika, své výhody i nevýhody. Rozhodně taktéž není cestou ideální.

Podle Lucie Konnigové, autorky světoznámého bestselleru Negramotný rodič je nejvýhodnější výchova taková, která je přesně mezi přísnou a liberální výchovou, aby dítě mělo svůj prostor, kde se může svobodně projevovat.

Třetí prostor

Britský psychoanalytik Donald W. Winnicott kdysi psal o tom, že je potřeba, aby byl rodič natolik vzdálen a nablízku, aby mohl vzniknout třetí prostor, který umožní dítěti mít svůj vlastní prostor, ve kterém bude i nebude rodiči nablízku. Když je rodič dítěti až moc nablízku, vznikají z toho neseparované děti a naopak, když je rodič až moc vzdálený dítěti, vznikají deprimované děti.

Výchova

5 mezníků správné výchovy

  1. milujte děti bezpodmínečně (láska rodičů musí přicházet stále, nejen ve chvíli, kdy je dítě hodné),
  2. přijměte děti takové, jací jsou (dítě je jedinec se svými přáními a tužbami a nemusí tím pádem splňovat to, co si pro něj rodiče představují),
  3. jsem rodič, ne Bůh (je potřeba mít z rodičů respekt a ne se jich bát),
  4. buďte dětem vzorem (pokud něco po dítěti chcete, vždy jim ukažte, že to také dodržujete např. že také používáte na kole helmu),
  5. berte dětství jako zábavu, ne dřinu (dopřejte dětem zábavu, nikoliv úkoly a nařizování).