Klasické stolní hry dnes zažívají vcelku velký úpadek. V podstatě je hrají pouze generace dnešních třicátníků a výše. Děti, puberťáci, adolescenti i mladí dospělí dávají mnohem více přednost virtuálním alternativám, které dokáží daleko lépe vtáhnout a člověk je může hrát nejen s dalšími lidmi, ale rovněž i jako samostatná jednotka. Žánrů, které si dnes můžete zahrát je celá řada. Některé jsou velice populární, jiné méně.
1. Akční – jedná se asi nejoblíbenější žánr v oblasti videoher. Tyto tituly mají celou řadu podob. Existují akční zabíjačky, které můžete hrát z pohledu vlastních očí, z poza ramene nebo z boku. Kupodivu nejsou tyto hry populární pouze u omladiny, ale i lidé, kteří již disponují i pár šedinami, si občas něco takového zahrají. Přeci jen, vystřílet základnu plnou nepřátelských mimozemšťanů je lákavé v každém věku. Jedná se o hravou a nenáročnou zábavu, u které není nutné kdovíjak přemýšlet.
2. Strategie – i strategické tituly jsou poměrně populární. Je však nutné trochu to oddělit. Existují totiž dva odvětví strategických her. Těch, které se odehrávají v reálném čase a tahových. První druhy strategií obvykle bývají poměrně akční a krom určitých taktických schopností tyto hry od hráče vyžadují i lepší postřeh a schopnost rozhodovat se velice rychle. Tahové tituly jsou pak více o rozmýšlení a strategickém budování.
3. Logické – na domácích počítačích, respektive na konzolích, se už logické hříčky nehrají tolik jako tomu bylo v minulých letech, ale třeba na mobilních telefonech, případně na tabletech patří mezi nejoblíbenější žánr. Vzhledem k tomu, že jejich vývoj není kdovíjak komplikovaný a není potřeba tvorba složité grafiky, náklady na jejich výrobu jsou poměrně nízké, tudíž i jejich cena se obvykle pohybuje v řádech maximálně několika jednotek stokorun. Na světě snad neexistuje majitel chytrého telefonu, který by na něm neměl nějakou logickou hříčku.