Kdekdo se ocitne v situaci, kdy není schopný dostát svým závazkům. Jak v takovém případě postupovat? Kroky většiny z nás by asi s největší pravděpodobností vedly do banky. Jenže ne vždy je banka ke svým klientům tak vstřícná, jak by se na první pohled mohlo zdát. Na úvěrovém trhu je dnes přebytek likvidity a banky bojují doslova o každého klienta. Úvěrová sazba klesá na absolutní minimum a získat v dnešní době spotřebitelský úvěr či dokonce ten hypoteční, není nic složitého. Tedy v případě, kdy patříte mezi bezproblémové klienty! Může však nastat i opačná situace a vaší žádost bankovní společnost zamítne. Někdy kvůli malichernosti, jindy ze zřejmých důvodů. Tak či onak, nemá cenu zkoušet žádat jinde, s největší pravděpodobností totiž vaše žádost skončí se stejným koncem. Jaké jsou nejčastější důvody k takovému verdiktu a co vše si banka při zdlouhavém procesu schvalování prověřuje?
Schvalování žádosti s nejasným koncem
Každé vyřizování žádosti v bance je individuální a při tomto procesu banka zkoumá převážně faktory, které ovlivňují výslednou bonitu klienta. Nevinné slovíčko, které má ovšem ohromnou moc a rozhoduje, zda žadatel při schvalování úvěrové žádosti uspěje či nikoliv. Bonita ve zkratce znamená schopnost klienta dostát svým závazkům, které by případně podpisem smlouvy vůči bance měl. Příliš nízká bonita může pro banku znamenat automatické zamítnutí žádosti.
Výše příjmu
Příjem je pro věřitele rozhodující. Ten totiž určuje, zda je žadatel schopen úvěr bez problémů splácet. Do základu se počítají příjmy ze zaměstnání, samostatně výdělečné činnosti, případně příjem z pronájmu nemovitosti.
Záznam v registrech dlužníků
Negativní záznam v některých z registrech dlužníků vede s určitostí k zamítnutí žádosti o úvěr. Není však potřeba ztrácet hlavu, americká hypotéka bez registru Fahd je možnou alternativou, kterou nabízí některé nebankovní společnosti.